Private, Christian college in South Carolina

Located in South Carolina, Southern Wesleyan University is a Christ-centered, student-focused learning community dedicated to transforming lives.

Professors provide one-on-one mentoring outside the classroom at Southern Wesleyan University

The faith-filled community at SWU is comprised of students, faculty and staff who are passionate about learning and growing, both inside and outside of the classroom.

Eclipse Over SWU - August 21, 2017

Whether you come for a campus visit, fine arts program, or athletic event, SWU seeks to provide educational and cultural opportunities not just to our campus community but to the greater community around us.

Articles

Spring 2017 Dean’s List at Southern Wesleyan University

    06.07.17 | Academics Awards and recognitions

    The following students earned a GPA of 3.5 or higher on all work attempted (12 hours or more) during the spring 2017 semester, with no grade for any single course below 3.0.

    The Southern Wesleyan University dean’s list includes:

    In South Carolina

    Aiken: Madelyn Edwards, Biology

    Anderson: Aaron Brickle, Media Communication; Kathryn Brickle, History; James Campbell, Applied Computer Science; Kelsey Crawford, Criminal Justice; Dynestee Fields, English; Jordan Hanner, Music Education; Micah Johnson, Computer Information Systems; Jarvis Johnson, Early Childhood and Family Studies; Morgan Jones, Business Administration; Anna Nieves, Applied Computer Science; Hannah Shilhanek, Early Childhood Education; Hannah Todd, Biology; Katlyn Von Ins, Criminal Justice; Reagen Welch, Biology; Brandy Whitmire, Elementary Education

    Belton: Makayla Wiles, Psychology

    Belvedere: Erin Harrison, Criminal Justice

    Blythewood: Stacy Adams, Business Administration; Michaela Wickham, Religion

    Boiling Springs: Riley Belue, Criminal Justice; Ryan Forringer, Chemistry

    Bonneau: Kali Berrigan, Exercise Science

    Calhoun Falls: Kia Tillman, Criminal Justice

    Camden: Brynna Chestnut, Psychology; Ben Watts, Biology

    Campobello: Trevor Walker, Chemistry

    Central: Abraham Arredondo, Business Administration; Jemima Bezerra De Brito Burkhalter, Media Communication; Marla Burgos, Business Administration; Rico Cabrera, Business Administration; Drew Carson, Criminal Justice; Houston Childress, Psychology; Jordan Finster, Recreation and Sport Management; Alyssa Harding, Psychology; Hamilton Hartsell, Recreation and Leisure Services; Abbey Hayes, Early Childhood Education; Matthew Hayes, Applied Computer Science; Brian Lefevre, Pre Medicine/Dentistry; Jake Mealy, Criminal Justice; Kaitlin Mosley, Music; Sarah Reeves, Elementary Education; Luis Santos, Business Administration;  Lauren Schaupp, Biology; Marshall Tankersley, History; Kimberly Tate, Elementary Education; Marcelo Vargas Saldivar, Business Administration; Drew Watson, Business Administration;  Wes Wilson, Human Services; Jemiah Wimphrie, Recreation and Leisure Services; Roman Wright, Exercise Science

    Charleston: Julia Grace Rink, Biology Education; Lexi Thompson, Physical Education; Erika Wesolek, Recreation and Sport Management

    Chesnee: Kallie Hall, Exercise Science

    Clemson: Amy Barton, Biology; Clay Bullock, Business Administration; John Garrett, Special Education; Ashley Jarrett, Early Childhood Education; Jordan Kirk, Criminal Justice; Tracy Lester, Pre Medicine/Dentistry; Alex Oliver, Exercise Science; Sadie Wyant, English

    Clinton: Gabrielle Bates, Recreation and Sport Management

    Clover: Andrea Conner, Chemistry

    Columbia: DJ Dobson, Psychology; Isis Jenkins, Business Administration; Adria Massey, Business Administration

    Easley: Brandi Aiken, Special Education; Lyndy Barnes, Human Services; Josh Bowers, Business Administration; Michelle Brewer, Business Administration; Anna Bridges, Elementary Education; Daniel Byrd, History; Andy Cole, History; Kendall Dillard, Human Services; Britney Fernandez, Music; Kolby Galloway, Business Administration; Garrett Ganey, Recreation and Sport Management; Carlin Grant, Applied Computer Science; Hannah Hiles, Environmental Studies; Ariail Lankford, Music; Shelby Lowary, Exercise Science; Sarah Beth Markley, Special Education; Claire Page, Business Administration; Julianna Phillips, Music Education; Ciera Pruitt, Business Administration; Brandon Richeson, Business Administration; Shanda Russell, Human Services; Jarod Seder, Business Administration; Caroline Shelton, Special Education; Phoebe Siha, Business Administration; Madison Stancil, Special Education; Matt Tollison, Recreation and Sport Management; Karina Vega Monrroy, Biology; Alex Welborn, Elementary Education; Jake Wiles, Secondary Social Studies; Emily Wohlever, Special Education; Aaron Wyatt, Secondary Social Studies

    Fountain Inn: Lindsey Karam, Business Administration

    Gable: Grace Drummond, Business Administration

    Goose Creek: Tyler Rio, Business Administration

    Greenville: Keegan Barkley, Business Administration; Alex Lambert, Exercise Science; Kelsi Nabors, Business Administration; Kayla Payne, Early Childhood Education

    Greenwood: Mikkaela Bailey, History

    Greer: Lauren Blackwell, Special Education; Laura Collyer, Biology Education; Chris Harris, Business Administration; Kristin Roberts, Business Administration; Anna Clare Wade, Recreation and Sport Management

    Honea Path: Anne-Marie Martin, Business Administration

    Jenkinsville: Quan Weldon, Applied Computer Science

    Lake City: Alex Luna, Pre Medicine/Dentistry

    Lancaster: Brianna Davenport, Human Services

    Landrum: Sarah Cash, Elementary Education; Harry Reed, Business Administration

    Laurens: Daniel Dees, Applied Computer Science

    Lexington: Josh Lewis, Media Communication; Meo Owens, Special Education; Mattie Smith, Psychology; Paris West, Early Childhood and Family Studies

    Liberty: Vera Cameron, Non-Specified; Tori Costner, Elementary Education; Wesley Couch, Applied Computer Science; Samantha Galloway, Biology; Levi Gilstrap, History; Robert Gwinn, Business Administration; Nate Holladay, Criminal Justice; Monica Keever, Biology; Ashton Langston, Music Education; Portia Mitchum, History; Maegan Pilgrim, Special Education; Madison Ramey, Social Science; Sherry Trent, Music Education; Megan Vaughn, Biology; Phillip Winkler, Human Services

    Lugoff: David Crandall, Applied Computer Science

    Mauldin: William Woods, Biology Education

    Moore: Jacob Cashour, Biology

    Myrtle Beach: Caleb Lindaberry, Business Administration; Caroline Sweatt, Human Services; Sara Sweatt, Recreation and Leisure Services

    Newry: Amber Goss, Environmental Studies

    North Augusta: Katy Dyches, Music; Krissy Dyches, Recreation and Sport Management

    North Myrtle Beach: Bethany Ray, Religion

    Pawleys Island: Mark Martinez, Business Administration

    Pendleton: Alanna Arant, Early Childhood Education; Kristin Brown, Biology; Tad Day, Music; Dustin Jones, Biology; Beth Spence, Math Education

    Pickens: Brett Brezeale, Math Education; Nicole Casey, Religion; Jaimee Chapman, Psychology; Tristin Childress, Human Services; Ryan Corbin, History; Dylan Goodwin, Business Administration; Lucas Hannah, Recreation and Sport Management; Davis Hendricks, Biology;  Savannah McCollum, Business Administration; Emily Service, Music; Nathan Stegenga, Recreation and Leisure Services; Courtney Wallace, English Education; Laura Wells, Early Childhood Education

    Piedmont: Wesley Day, Computer Information Systems; Annika Jones, Business Administration

    Rock Hill: Cayse Branyon, Criminal Justice; Denisha Hall, Exercise Science; Briar Herd, Criminal Justice; Alex Kurtz, Biology; Cassia Paolone, Business Administration; Victoria Roeben, Early Childhood and Family Studies

    Seneca: Chelsey Bailey, Specialized Major; Ashley Carlson, Early Childhood Education; Andrew Collins, Special Education; Priscilla Collins, English Education; Kierra Douglas, Human Services; Ashley Eades, Criminal Justice; Ethan Ekback Chemistry; Alana Grant, Biology; Mimi Heeter, Religion; Alec Hrynda, Mathematics; Amanda Platz, English; Andrew Rohletter, Applied Computer Science; Kristen Smith, Criminal Justice; Jessica Sparks, Biology; Asiah Washington, Human Services

    Simpsonville: Georgia Gayle, Business Administration; Josh Piper, Criminal Justice

    Six Mile: Alex Birch, Music; Aaron Jarrett, Applied Computer Science; Addie Littlejohn, Mathematics; Carley Pace, Early Childhood Education; Hayden Peters, Early Childhood Education; Nelson Rosenberger, Applied Computer Science

    Spartanburg: Kayla Eison, Criminal Justice; Shelby Stroud, Elementary Education

    Starr: Bryce Bourgeois, Applied Computer Science; Landon Hewell, Pre Medicine/Dentistry

    Summerville: Leah Moorefield, Pre Medicine/Dentistry; Micah Otto, Music Education

    Sumter: John Keffer, Physical Education; Holly Richardson, Recreation and Sport Management

    Tamassee: Noel Davis, Elementary Education; Melissa Woodland, English Education

    Taylors: Garrett Keasler, Criminal Justice; Braden Plumley, Criminal Justice; Abbey Welch, Criminal Justice

    Townville: Kaili Evans, Elementary Education; Wade Kelley, Recreation and Sport Management

    Walhalla: Cameron Cromer, Applied Computer Science; Stephanie Howell, History; Billy Lee, Recreation and Sport Management; Abby Neal, Elementary Education; Breanna Richardson, Recreation and Sport Management; Brian Thommes, Business Administration

    West Columbia: Taylor Vinson, Media Communication

    West Union: McKenzie Jones, Criminal Justice

    Westminster: Anna Beth James, Early Childhood Education; Bowen Brock, Pre Medicine/Dentistry; Madison Prater, Biology; Kelsey Ramey, Math Education; Ali Rogers, Early Childhood and Family Studies; Nick Smith, Physical Education; Jessie Waldroup, Elementary Education

    Williamston: Chasity Graham, Elementary Education; Dylan Porter, Applied Computer Science; Ashley Rhodes, Business Administration; Skylar Taylor, Business Administration; Lauren Wanner, Business Administration

    In North Carolina

    Belvidere: Kayla Parks, Biology Education

    Bessemer City: Chandler Ragsdale, Religion

    Carthage: Katie Cook, Early Childhood Education

    Charlotte: Hunter Hoskins, Special Education

    Denton: Andrew Collins, Media Communication; Chandler Myers, Religion

    Eden: Zach Johnson, Music Education

    Etowah: Ian Keay, Applied Computer Science; Nathaniel Keay, Media Communication

    Hickory: Caitlyn Cross, Biology; Erin Cross, Forensic Science

    High Point: Morgan Flinchum, Psychology

    Indian Trail: Johnny Bogert, Business Administration

    Kannapolis: Becca Reese, Elementary Education; Zach Wheeler, Music Education

    Lexington: Lexi Darling, Religion

    Reidsville: Maggie Boyd, Elementary Education

    Seagrove: Courtney McNeill, Recreation and Sport Management

    Statesville: Caleb Southern, History

    Wilmington: Erin Exline, Business Administration

    Winston-Salem: Alyssa Henry, English; Courtney Freeman, Psychology

    In Georgia

    Acworth: Kristi Cooper, Criminal Justice

    Bogart: Conner Ewing, Business Administration

    Brunswick: Ashley Lamos, Music

    Buford: AJ Santiago-Rios, Criminal Justice

    Evans: Kris Douglass, History; Natalie Johnson, Recreation and Sport Management; Courtney Price, Recreation and Sport Management

    Hartwell: Alex Ballenger, Criminal Justice

    Hazelhurst: Katybeth Rentz, Recreation and Sport Management

    Lilburn: Nick Edwards, Exercise Science; Jordan Hargrave, Exercise Science

    Lula: Morgan Rylee, Non-Specified

    Norcross: Justin Brew, Media Communication; Taylor McGlothlin, Business Administration

    Pooler: Jenna Griffin, Computer Information Systems

    In Colorado

    USAFA: Benjamin Hochhalter, Biology

    In Delaware

    Lewes: Ashley Luna, Biology

    Millsboro: Kirsten Cosgrove, Environmental Studies

    New Castle: Julia Joyce, Religion

    In Florida

    Altamonte Springs: Kendall Vallancourt, Early Childhood Education

    Brandon: Ed Todd, Exercise Science

    Brooksville: Caitlynn Nixon, Religion

    Cape Coral: Jannai Maxwell, Exercise Science

    Clearwater: Kasey Howard, Exercise Science; Jess Maggio, Criminal Justice

    Debary: Jennifer Ball, Psychology

    Eustis: Tyler Parry, Criminal Justice

    Indian Rocks Beach: Olivia Bush, Psychology

    Jacksonville: Darius Sharpe, Business Administration

    Marianna: Jeremy Wert, Pre Medicine/Dentistry

    Orlando: Lyric King, Human Services

    Pompano Beach: Romanov Jean, Criminal Justice

    University Park: Stan Grzeslo, Business Administration

    In Indiana

    Fishers: Lucy Wolff, Biology

    In Maryland

    Keymar: Isobel Tate, Human Services

    In Michigan

    Ada: Paige O'Connor, Biology

    Hudsonville: Jenna Karel, Biology

    Temperance: Noah Cromer, Religion

    In New York

    Big Flats: Megan Pickering, Human Services

    Hamilton: Sabrina Rebuck, Exercise Science

    Penfield: Rachel Curtis, Psychology

    In Ohio

    Copley: Lizzie Fela, Secondary Social Studies

    Lima: Kaykay Kimble, Human Services

    In Oklahoma

    Edmond: Emily Floyd, Biology

    In Tennessee

    Crossville: Jason Moldenhauer, Business Administration

    In Virginia

    Henrico: Matt Morgan, Biology

    Roanoke: Emily Bashlor, Elementary Education

    Stafford: Jami Lewis, Special Education

    In West Virginia

    Huntington: Ainsley Pruitt, Human Services

    Australia

    Siggy Menzel, Exercise Science

    Brazil

    Aline De Abreu, Pre Medicine/Dentistry; Michel Herszenhaut, Business Administration

    Colombia

    Camilo Sandoval, Business Administration; Miguel Uribe, Business Administration; Daniel Bolivar Zapata

    England

    Sam Rowden, Psychology; Keegan Wilkinson, Business Administration

    Germany

    Urs Widow, Business Administration; Cate Wintrich, Business Administration

    Malawi

    Tadala Kandulu, Business Administration

    Netherlands

    Aimee Dorley, Business Administration

    Nigeria

    Anita Nwankwo, Biology

    Southern Wesleyan University is a Christ-centered, student-focused learning community devoted to transforming lives by challenging students to be dedicated scholars and servant-leaders who impact the world for Christ. For details about degree programs, go online to swu.edu.

    Follow SWU:

    http://www.facebook.com/southernwesleyanuniversity.central

    http://www.twitter.com/SWU_edu

    http://pinterest.com/swuedu/

    http://instagram.com/swu_edu