Professors provide one-on-one mentoring outside the classroom at Southern Wesleyan University

The faith-filled community at SWU is comprised of students, faculty and staff who are passionate about learning and growing, both inside and outside of the classroom.

Warriors at heart. Your campus experience may only last a few years, but your connection to Southern Wesleyan can last a lifetime. Stay connected to SWU through events, publications, and social media.

Fine Arts Events at SWU

Whether you come for a campus visit, fine arts program, or athletic event, SWU seeks to provide educational and cultural opportunities not just to our campus community but to the greater community around us.

Articles

Fall 2018 Dean’s List at Southern Wesleyan University

    01.02.19 | Awards and recognitions

    The following students earned a term GPA of 3.5 or higher on all work attempted (12 hours or more) during the fall 2018 semester, with no grade for any single course below a grade of B.

    The Southern Wesleyan University dean’s list includes:

    In South Carolina

    Abbeville
    Walt Wilson, Religion.

    Aiken
    Preston Jones, Special Education; DJ Ludwick, Pre Medicine/Dentistry.

    Anderson
    Taylor Broadwell, Biology; Alison Dickson, Early Childhood Education; Dynestee Fields, English; Tyler Fuller, Media Communication; Taylor Griggs, Early Childhood and Family Studies; Jordan Hanner, Music Education; Madison Janke, Psychology; Olivia Johnson, Secondary Social Studies; Liza Kravchuk, Chemistry; Ashley Latham, Mathematics; Makala Latsch, Exercise Science; Thomas Robinson, History; Lacey Schmidt, Elementary Education; Hannah Shilhanek, Early Childhood Education; Jacob Smith, Recreation and Sport Management; Jesus Sosa, Business Administration; Hannah Todd, Biology; Crystal Wade, Early Childhood and Family Studies; Jake Wiles, History.

    Beaufort
    Mia Debardelaben, Criminal Justice.

    Belton
    Dallace Graham, Early Childhood Education; Kaylyn Woods, Non-Specified.

    Belvedere
    Erin Harrison, Criminal Justice; Meghan Harrison, Biology.

    Bluffton
    Madison Lewellen, Psychology; Kaylia McIntyre, Business Administration.

    Boiling Springs
    Ryan Forringer, Chemistry.

    Bonneau
    Kali Berrigan, Exercise Science.

    Camden
    Brynna Chestnut, Psychology.

    Central
    Lydia Andrew, Religion; Abbey Bolick, Human Services; Houston Childress, Environmental Studies; Rachel Curtis, Psychology; Kierra Douglas, Human Services; Kaitlyn Fox, Media Communication; Allycia Griebno, Psychology; Riley Herdliska, Business Administration; Grace Keay, Business Administration; Haley Martin, Biology; Justyn Martin, Computer Information Systems; Sarah Reeves, Elementary Education; Ben Rosenberger, Religion; Madison Ryza, Human Services; Helen Schweiger, Psychology; Marshall Tankersley, History; Hannah Wiggins, Psychology; Hannah Wilson, Early Childhood and Family Studies.

    Chapin
    Smiley Campbell, General Studies; Lillian Elmore, Chemistry.

    Clemson
    Paige Rouse, Religion; Kit Schleifer, Psychology; Kimberly Tate, Elementary Education.

    Columbia
    Sheila Smoot, Business Administration.

    Donalds
    Delanie Laudenbacher, Elementary Education.

    Easley
    Josh Bowers, Business Administration; Laura Bradshaw, Business Administration; Anna Bridges, Elementary Education; Daniel Byrd, History; Tyler Case, Business Administration; Isaac Clary, Business Administration; Andy Cole, History; Emma Collins, Recreation and Sport Management; Nick Collins, Business Administration; Katie Dailey, Early Childhood Education; Carson Edwards, Computer Information Systems; Justin Gotshaw, Business Administration; Samuel Greene, Secondary Social Studies; Brianna Holder, Early Childhood Education; Claudia Hughes, Business Administration; Elicia Hughes, Elementary Education; Andrew Knecht, Biology; Rachael Lum, Human Services; Sarah Beth Markley, Special Education; Lexi Mathis, Pre Medicine/Dentistry; Evan McKenzie, Religion; Julia Grace McKenzie, Biology; Nikki Norris, Early Childhood and Family Studies; Cassidy Pittman, Elementary Education; Brandon Richeson, Business Administration; Kathryn Ritchie, Music Education; Jarod Seder, Business Administration; Dakota Smith, Biology; Madison Stancil, Special Education; Eli Vollmar, Criminal Justice; Emily Wohlever, Special Education; Aaron Wyatt, Secondary Social Studies; Amanda Yarbrough, Business Administration.

    Goose Creek
    Russell Lewis, Recreation and Sport Management.

    Graniteville
    Shaquenta Bryant, Early Childhood and Family Studies; Kimberly Krepps, Nursing; Bri Woodhams, Forensic Science.

    Greenville
    Regan Davis, Elementary Education; Jeniffer Moreno-Ortiz, Human Services; Adriana Reichard, General Studies.

    Greenwood
    Colby Callaway, Religion; Emily Corriher, Pre Medicine/Dentistry; Haley McLaughlin, Biology.

    Hamburg
    Leonard Sanders, Business Administration.

    Heath Springs
    Riley Blackmon, Non-Specified.

    Honea Path
    Emily Estes, Business Administration; Anne-Marie Martin, Business Administration.

    Inman
    Clayton Lancaster, General Studies; Jake Spanton, General Studies.

    Iva
    Axel Sawyer, Early Childhood Education.

    Ladson
    Noah Morgan, General Studies.

    Laurens
    Makaila Irby, Early Childhood Education.

    Lexington
    Ben Lewis, Criminal Justice; Meo Owens, Special Education; Mattie Smith, Psychology; Jake Wisniewski, Biology.

    Liberty
    Vicky Ayers, Business Administration; Gatlin Bell, Physical Education; Vera Cameron, History; Tori Costner, Elementary Education; Samantha Galloway, Biology; Melissa Halbert, Early Childhood and Family Studies; Kali Kalchthaler, Elementary Education; Monica Keever, Biology;  Ashton Langston, Music Education; Maegan Pilgrim, Early Childhood and Family Studies;  Madison Ramey, Social Science; Courtney Ray, Early Childhood and Family Studies; Billie Sands, Human Services; Chad Stewart, Business Administration; Kelley Swords, Early Childhood and Family Studies; David Wagner, Computer Information Systems.

    Moore
    Meghan Bible, Criminal Justice; Jacob Cashour, Biology.

    Myrtle Beach
    Amy Pfefferkorn, Business Administration; Caroline Sweatt, Human Services.

    Neeses
    Zach Ehrhardt, Biology.

    Newry
    Amber Goss, Environmental Studies.

    Nichols
    Steele Willoughby, Pre Medicine/Dentistry.

    Ninety Six
    Amber Belk, Early Childhood Education; Becca White, Recreation and Sport Management.

    Norris
    Josiah Roper, Forensic Science.

    North Augusta
    Brandon Smith, Biology.

    North Charleston
    Dallas Grant, Media Communication.

    Pawleys Island
    Alexa Bombich, Forensic Science.

    Pelzer
    Dallas Collins, Media Communication.

    Pendleton
    Dustin Jones, Biology; Jahanna Schwab, English; Alex Tokar, Exercise Science; Jackson Whitfield, Secondary Social Studies; Caitlin Yasika, Early Childhood Education.

    Pickens
    Katie Anderson, Exercise Science; Nicole Casey, Religion; Grace Chen, Music; Hannah Dennis, Elementary Education; Lucas Hannah, Recreation and Sport Management; Davis Hendricks, Biology; Rachel Hester, Mathematics; Leighanne Howard, Special Education; Richard Marsh,  Criminal Justice; Eric McCollum, Early Childhood Education; Savannah McCollum, Business Administration; Riley Nicholson, Elementary Education; Emily Service, Music; Ara Singleton, Biology; Scott Vargo, Computer Information Systems; Laura Wells, Early Childhood Education.

    Piedmont
    Vivian Ewart, Music Education; Issac Ford, Business Administration; Garrett Ganey, Recreation and Sport Management; Kali Griswold, Business Administration; Annika Jones, Business Administration.

    Ridgeville
    Walt Jankov, Business Administration; Hayley Singletary, Business Administration.

    Rock Hill
    Alex Kurtz, Biology; Mani Truesdale, Human Services.

    Salem
    Carlton Payne, Secondary Social Studies; Hazel Tilson, Elementary Education.

    Seneca
    Ally Alicki, Human Services; Sarah Baldwin, Exercise Science; Taylor Cansler, Computer Information Systems; Ashley Carlson, Early Childhood Education; Ethan Ekback, Chemistry;  Candace Gibby, Early Childhood Education; Marissa Johnson, Human Services; Jamie McCurley, Early Childhood and Family Studies; Amanda Platz, English; Braden Price, Computer Information Systems; Jason Rogers, Business Administration; Jessica Sparks, Biology; Waverly Speegle, Special Education; Christian Swindle, Exercise Science; Katy Willis, English; Joel Wynn, History.

    Simpsonville
    Jocelyn Cosgrove, Non-Specified; Kelsey Hawkins, Exercise Science.

    Six Mile
    Allison Fox, Early Childhood Education; Carley Pace, Early Childhood Education; Lawana Seigler, Early Childhood Education.

    Slater
    Hali Wyatt, General Studies.

    Spartanburg
    Sharon Oglesby, Early Childhood and Family Studies.

    Starr
    Bryce Bourgeois, Computer Information Systems; Landon Hewell, Pre Medicine/Dentistry; Gavin Sears, Business Administration.

    Summerville
    Melody King, Early Childhood and Family Studies; Annette McKinney, Human Services; Micah Otto, Music Education.

    Sumter
    Holly Richardson, Recreation and Sport Management.

    Tamassee
    Noel Davis, Elementary Education; Melissa Woodland, English Education.

    Taylors
    Katie Griffith, General Studies; Caroline Therrell, History.

    Walhalla
    Sara Howell, Early Childhood Education; Breanna Richardson, Recreation and Sport Management; Josie Sanders, Early Childhood Education; Brian Thommes, Business Administration.

    Westminster
    Bowen Brock, Pre Medicine/Dentistry; Maygan Moore, Business Administration; Harley Owen, Early Childhood Education; Madison Prater, Biology; Jessie Waldroup, Elementary Education.

    West Union
    Savannah Waters, Early Childhood Education.

    Whitmire
    Mark Stevenson, Pre Medicine/Dentistry.

    Williamston
    Brittany Clark, Business Administration; Jake Ford, Computer Information Systems; Chasity Graham, Elementary Education; Martine Moore, Early Childhood and Family Studies; Dylan Porter, Applied Computer Science; Morgan Webb, Environmental Studies; Caroline Chandler, Elementary Education.

    York
    Madeline Johnson, Human Services.

     

    In North Carolina

    Apex
    Seve Anfindsen, Business Administration.

    Asheboro
    Landon Davis, Religion; Shelby Keye, Elementary Education.

    Belvidere
    Kayla Parks, Biology Education.

    Bessemer City
    Chandler Ragsdale, Religion.

    Denton
    Chandler Myers, Religion.

    Eden
    Zach Johnson, Music Education.

    Elkin
    Damaris Minoso, Music Education.

    Etowah
    Christopher Keay, Biology; Ian Keay, Applied Computer Science.

    Hertford
    Katherine Spaugh, Business Administration.

    Hickory
    Briggs Shealy, General Studies.

    Kannapolis
    Becca Reese. English; Zach Wheeler, Religion.

    Kernersville
    Brandon Bower, Religion.

    Lexington
    Lexi Darling, Religion.

    Matthews
    Emily Anderson, Business Administration.

    Mooresville
    Maggie Jones, Exercise Science.

    Morganton
    Alaina Uren, Elementary Education.

    Reidsville
    Maggie Boyd, Elementary Education.

    Sanford
    Elizabeth Sanger, Religion.

    Seagrove
    Jacob Clapp, Religion.

    Thomasville
    Meghan Bowen, Elementary Education.

    Tobaccoville
    Bethany Ray, Religion.

    Winston-Salem
    Lyssa Henry, English; Courtney Freeman, Psychology.

     

    In Georgia

    Acworth
    Kristi Cooper, Recreation and Sport Management; Ally Kisiel, Chemistry.

    Appling
    Cale McLarnon, Business Administration.

    Athens
    Peter Yoon, Religion.

    Buford
    AJ Santiago-Rios, Criminal Justice.

    Evans
    Courtney Price, Recreation and Sport Management.

    Fayetteville
    Katherine Wiggins, Early Childhood Education.

    Greensboro
    Michelle Miles, Exercise Science.

    Hazlehurst
    Katybeth Rentz, Recreation and Sport Management.

    Jonesboro
    Zay Richards. Criminal Justice.

    Lawrenceville
    Aneysa Williams, Business Administration.

    Marietta
    Mycheri Onwuzuruike, Chemistry.

    Sugar Hill
    Sierra Keck, Biology.

    Suwanee
    Wyatt Hill, General Studies.

    Talbotton
    Ty Mahone, Physical Education.

     

    In Alabama

    Mentone
    Breanna Blalock, General Studies; Caitlyn Collins, General Studies.

     

    In Alaska

    Port Alsworth
    Aeryn Zimmerman, General Studies.

     

    In California

    Huntington Beach
    Maddie Woolbert, Criminal Justice.

     

    In Delaware

    Harrington
    John Ryall, Religion.

    New Castle
    Julia Joyce, Religion.

    Seaford
    Abigail Johnson, General Studies.

     

    In Florida

    Bradenton
    JT Noellert, Recreation and Sport Management.

    Brooksville
    Caitlynn Nixon, Religion.

    Debary
    Jennifer Ball, Psychology.

    Hobe Sound
    Cole Standifer, Criminal Justice.

    Hollywood
    Hannah Selden, Psychology.

    Kissimmee
    Fackety Occil, Computer Information Systems.

    Lecanto
    Delaney Byers, Media Communication.

    Longwood
    Zachary Huebner, Business Administration.

    Orlando
    Lyric King, Human Services.

    Pompano Beach
    Romanov Jean, Criminal Justice.

    Safety Harbor
    Maggie Rice, Media Communication.

    St. Augustine
    Kaeleigh McDaniel, Pre Medicine/Dentistry.

    St. Cloud
    Kennedy Kish, Special Education.

     

    In Indiana

    Valparaiso
    Kristi Boggs, Business Administration.

     

    In Iowa

    Marshalltown
    Ruth Boland, Early Childhood and Family Studies.

     

    In Maryland

    Keymar
    Isobel Tate, Human Services.

     

    In Michigan

    Woodhaven

    Jared Banks, General Studies.

     

    In Mississippi

    Waynesboro
    Lydia Clanton, Exercise Science.

     

    In New Hampshire

    Wilton
    Nolan Steevens, Pre Medicine/Dentistry

     

    In New Jersey

    Corbin City
    Patience Weaver, General Studies.

     

    In New York

    Big Flats
    Megan Pickering, Human Services.

    Plainview
    Jen Golio, Criminal Justice.

    Syracuse
    Jake Wicks, Religion.

     

    In Ohio

    Ashland
    Maddy Lessig, General Studies.

     

    In Oklahoma

    Edmond
    Emily Floyd, Biology.

     

    In Pennsylvania

    Doylestown
    Thomas Michael, General Studies.

    Mechanicsburg
    Chelsea Greene, Business Administration.

     

    In Tennessee

    Crossville
    Diego Poore, Recreation and Sport Management.

    Greeneville
    Ethan Harmon, Physical Education.

    Knoxville
    Zack Smith, Exercise Science.

     

    In Texas

    College Station
    Izzy Martinez, Business Administration.

     

    In West Virginia

    Huntington
    Ainsley Pruitt, Human Services.

    Milton
    Noah Mullens, Business Administration.

    Mullens
    Jacob Harris, Religion.

     

    In Virginia

    Dumfries
    Keyanna Williams, Criminal Justice.

    Richmond
    Matt Morgan, Biology.

    Roanoke
    Kristen Potter, General Studies.

    Salem
    Tabitha Beecher, Criminal Justice.

    Stafford
    Jami Lewis, Religion; Kelsie Smith, Exercise Science.

    Toms Brook
    Rebekah Sullivan, Religion.

    Williamsburg
    Shei Boren, Special Education.

     

     

    Canada

    In New Brunswick

    Moncton
    Emily Hoyt, Religion.

    In Ontario

    Mississauga
    Quinton Bent, English.

    Petersburg
    Tatiana Tait, Psychology.

     

    Colombia

    In Antioquia

    Bello
    Daniel Bolivar Zapata, Business Administration.

     

    Macedonia

    Skopje
    Iva Krstevska, Business Administration.

     

    Netherlands

    Utrecht
    Sam Bakker, Business Administration.

     

    Southern Wesleyan University is a Christ-centered, student-focused, faith-filled community that offers inventive learning experiences. The university endeavors to prepare its students to be dedicated scholars and servant-leaders who impact the world for Christ. At the same time, it’s Southern Wesleyan’s desire to practice contagious generosity within the surrounding community. For details about degree programs, go online to swu.edu.

    Follow SWU:

    https://www.facebook.com/southernwesleyan/

    http://www.twitter.com/SWU_edu

    http://pinterest.com/swuedu/

    http://instagram.com/swu_edu