Christian college students interact in Blue Hill Coffee, a student-run enterprise at SWU.

The faith-filled community at SWU is comprised of students, faculty and staff who are passionate about learning and growing, both inside and outside of the classroom.

SWU alumna Kelly Tegen waves from a ferris wheel at the 2019 Homecoming celebrating alumni experiences at this Christian college.

 

Warriors at heart. Your campus experience may only last a few years, but your connection to Southern Wesleyan can last a lifetime. Stay connected to SWU through events, publications, and social media.

SWU provides a Christian college environment for fine arts engagement opportunities.

Whether you come for a campus visit, fine arts program, or athletic event, SWU seeks to provide educational and cultural opportunities not just to our campus community but to the greater community around us.

Fall 2019 Dean’s List at Southern Wesleyan University

Fall 2019 Dean’s List at Southern Wesleyan University

    01.02.20 | Academics

    The following students earned a term GPA of 3.5 or higher on all work attempted (12 hours or more) during the fall 2019 semester, with no grade for any single course below a grade of B.

    The Southern Wesleyan University dean’s list includes:

    Abbeville, S.C.
    Josie Edwards, Psychology; Walt Wilson, Religion

    Aiken, S.C.
    Lawanda Adams, Nursing; Kira Bacon, Psychology; Preston Jones, Special Education

    Anderson, S.C.
    Tyler Bennett, History; Taylor Broadwell, Biology; Matthew Childers, Recreation and Sport Management; Josh Cutlip, Business Administration; Alison Dickson, Early Childhood Education; Tyler Fuller, Media Communication; Taylor Griggs, Early Childhood and Family Studies; Madison Janke, Psychology; Olivia Johnson, Secondary Social Studies; Bailee Jordan, Psychology; Liza Kravchuk, Chemistry; Caroline Lamb, Recreation and Sport Management; Ashley Latham, Mathematics; Amy Merck, Business Administration; Halee Morrison, Media Communication; Thomas Robinson, Elementary Education; Jaliyah Sanford, Business Administration; Lacey Schmidt, Elementary Education; Hannah Shilhanek, Early Childhood Education; Jacob Smith, Recreation and Sport Management, Ashley Thome, Human Services; Hannah Todd, Biology; Hayleigh Von Ins, Exercise Science; Tyreesha Williams, General Studies

    Archer, Fla.
    Haley Bertie, Pre Medicine/Dentistry

    Asheboro, N.C.
    Landon Davis, Religion

    Bamberg, S.C.
    Nyeshia Crosby, Early Childhood Education

    Beech Island, S.C.
    Scott Gilbert, Music; Allen Gilbert, Music

    Belton, S.C.
    Dallace Graham, Early Childhood Education; James Wagher, Media Communication

    Belvidere, N.C.
    Kayla Parks, Biology Education

    Big Flats, N.Y.
    Megan Pickering, Human Services

    Bluffton, S.C.
    Madison Lewellen, Psychology; Kaylia McIntyre, Business Administration

    Bonneau, S.C.
    Kali Berrigan, Exercise Science; Sam Prater, General Studies

    Bradenton, Fla.
    Peter Kovats, Computer Information Systems

    Brooksville, Fla.
    Caitlynn Nixon, Religion

    Camden, S.C.
    Meccah Nelson, Criminal Justice

    Central, S.C.
    Lydia Andrew, Religion; Abbey Bolick, Early Childhood and Family Studies; Houston Childress, Environmental Studies; Emma Collins, Recreation and Sport Management; Kaitlyn Fox, Media Communication; Allison Fox, Early Childhood Education; Johnathon Friar, Exercise Science; Alyssa Harding, Psychology; Riley Herdliska, Business Administration; Jordan Kirk, Criminal Justice; Anna Martin, Early Childhood Education; Ashton Martin, Early Childhood and Family Studies; Haley Martin, Biology; Justyn Martin, Computer Information Systems; Sabrina McCarter, Biology; Thomas Nielsen, Exercise Science; Brandy Pilgrim, Business Administration; Haley Quarandillo, Exercise Science; Maggie Rice, Media Communication; Gabe Rollins, Music; Chasity Rose, Early Childhood Education; Ben Rosenberger, Religion; Madison Ryza, Human Services; Makayla Sexton, Business Administration; Gabby Sutay, Pre Medicine/Dentistry; Rebecca Tankersley, Business Administration; David Wagner, Computer Information Systems; Drew Watson, Business Administration; Hannah Wiggins, Psychology; Emma Williams, Elementary Education; Hannah Wilson, Early Childhood and Family Studies; Jami Wright, Religion; Peter Yoon, Religion

    Chapin, S.C.
    Lillian Elmore, Chemistry

    Charleston, S.C.
    Addie Burch, Criminal Justice; Abby Sisco, General Studies; Lexi Thompson, Physical Education

    Charlotte, N.C.
    Trinity Smith, Criminal Justice

    Cherryville, N.C.
    Belle Hollifield, General Studies

    Chester, S.C.
    Amber Bass, Exercise Science

    Christiansburg, Va.
    Barry Van Steenburg, Religion

    Churchville, N.Y.
    Betsy Bovee, Business Administration

    Clemson, S.C.
    Carrie Barton, Media Communication; Taylor Rouse, Business Administration; Kit Schleifer, Psychology

    Colorado Springs, Colo.
    Sawyer Price, Media Communication

    Columbia, S.C.
    Justin Hart, Elementary Education

    Concord, N.C.
    Zechariah Copeland, Religion

    Conway, S.C.
    Emily McNair, Pre Medicine/Dentistry

    Crossville, Tenn.
    Diego Poore, Recreation and Sport Management

    Daleville, Va.
    Logan Ferrell, Religion

    Dalzell, S.C.
    Rebekah Cummings, Psychology

    Donalds, S.C.
    Delanie Laudenbacher, Elementary Education

    Dorset, Ohio
    Kate Cole, General Studies

    Easley, S.C.
    Devyn Bond, Business Administration; Isaac Clary, Business Administration; Katie Dailey, Early Childhood Education; Samuel Greene, Secondary Social Studies; Hannah Henegar, Business Administration; Elicia Hughes, Elementary Education; Vonnie Hunt, Biology; Aubrey Lewis, Recreation and Sport Management; Sarah Beth Markley, Special Education; Tonia Massey, Business Administration; Lexi Mathis, Pre Medicine/Dentistry; Eli Owen, Criminal Justice; Rachel Page, Exercise Science; Sarah Page, Pre Medicine/ Dentistry; Cassidy Pittman, Elementary Education; Mariah Royce, Business Administration; Jarod Seder, Business Administration; Dakota Smith, Biology; Seth Stillwell, Environmental Studies; Eli Vollmar, Criminal Justice; Laura Wells, Elementary Education; Emily Wohlever, Special Education; Alexa Yoder, Business Administration

    Eden, N.C.
    Jacob Harris, Religion

    Edmond, Okla.
    Emily Floyd, Biology

    Elgin, S.C.
    Tamera Ervin, Human Services

    Etowah, N.C.
    Ian Keay, Applied Computer Science

    Fair Play, S.C.
    Dalton Bramlett, Religion

    Fayetteville, Ga.
    Katherine Wiggins, Early Childhood Education

    Fort Dodge, Iowa
    Paulina Jankun, Business Administration

    Fort Mill, S.C.
    Jourinee Rufo, Criminal Justice

    Gilbert, S.C.
    Amber Hawkins, Nursing

    Graniteville, S.C.
    Bri Woodhams, Forensic Science

    Greensboro, Ga.
    Michelle Miles, Psychology

    Greenville, S.C.
    Michaela Addessi, General Studies; Katy Ibanez, Business Administration; Kennedy Lowrance, Elementary Education; MacKenzie McCray, Non-Specified; Jeniffer Moreno-Ortiz, Human Services; Elise Reichard, General Studies; Taylor Reynolds, Physical Education; William Shepherd, Religion

    Greenville, N.C.
    Carter Rains, Religion

    Greenwood, S.C.
    Colby Callaway, Religion; Emily Corriher, Pre Medicine/Dentistry; Haley McLaughlin, Biology; Angela Rush, Early Childhood and Family Studies

    Greer, S.C.
    Jordan Wood, General Studies

    Helen, Ga.
    Aaron Bennett, Business Administration

    Hertford, N.C.
    Katherine Spaugh, Business Administration

    Hickory, N.C.
    Ashley Cross, Special Education; Elle DeCoe, General Studies

    High Point, N.C.
    Isaac Radonavitch, Religion

    Hobe Sound, Fla.
    Cole Standifer, Criminal Justice

    Hollywood, Fla.
    Hannah Selden, Psychology

    Huntington, W.V.
    Ainsley Pruitt, Human Services

    Huntington Beach, Calif.
    Maddie Woolbert, Criminal Justice

    Indian Trail, N.C.
    Johnny Bogert, Business Administration

    Inman, S.C.
    Clayton Lancaster, Business Administration

    Iva, S.C.
    Shelby King, Human Services

    Jacksonville, Fla.
    Kayla Achenbach, Criminal Justice

    Kannapolis, N.C.
    Becca Reese, English

    Kansas City, Kan.
    Mercedes Stone, Human Services

    Kings Mountain, N.C.
    Wesley Henson, Religion

    La Plata, Md.
    Joya Lewis, English

    Laurens, S.C.
    Makaila Irby, Early Childhood Education

    Lecanto, Fla.
    Delaney Byers, Media Communication

    Lexington, S.C.
    Christy Rhodes, Early Childhood and Family Studies; Jake Wisniewski, Biology

    Lexington, N.C.
    Richard Tysinger, Religion

    Liberty, S.C.
    Bradley Adcox, Computer Information Systems; Tori Costner, Elementary Education; Madalynn Crawford, Early Childhood and Family Studies; Tonia Ford, Elementary Education; Becca Freeze, Media Communication; Casey Frock, History; Allison Holladay, Special Education; Mark Hyde, Business Administration; Kali Kalchthaler, Elementary Education; Monica Keever, Biology; Amy Lunsford, Psychology; Madison Ramey, Social Science; Emileigh Swords, Elementary Education; Savannah Wade, Elementary Education

    Longview, Wash.
    Ella Millikan, General Studies

    Lugoff, S.C.
    Sara Campbell, Business Administration; Audrey Rochester, Social Science

    Macon, Ga.
    Katybeth Rentz, Recreation and Sport Management

    Manning, S.C.
    Sandy Johnson, Physical Education

    Marion, Ind.
    Hayden Peters, Psychology

    Matthews, N.C.
    Emily Anderson, Business Administration

    Milton, W.V.
    Noah Mullens, Business Administration

    Moncks Corner, S.C.
    Malachi Beck, Biology

    Morganton, N.C.
    Alaina Uren, Elementary Education

    Murrells Inlet, S.C.
    Hannah Wallace, Biology

    Myrtle Beach, S.C.
    Amy Pfefferkorn, Business Administration; Brandon Trimby, Business Administration

    Naperville, Ill.
    Mallory Butler, Forensic Science

    New Llano, La.
    Kierra Pierre, Human Services

    Nichols, S.C.
    Rebecca Williamson, Elementary Education; Steele Willoughby, Pre Medicine/Dentistry

    Ninety Six, S.C.
    Amber Belk, Early Childhood Education; Becca White, Recreation and Sport Management

    Norris, S.C.
    Anna Pilgrim, Forensic Science; Josiah Roper, Forensic Science

    North Augusta, S.C.
    Missy Barnes, Nursing; Brandon Smith, Biology; Rachel Soto, Nursing

    Northport, Ala.
    Kyra Hood, Psychology

    Orlando, Fla.
    Lyric King, Human Services

    Palm Coast, Fla.
    Jesse Dalton, Exercise Science

    Pelzer, S.C.
    Logan Impson, Business Administration; Chris Reid, Criminal Justice; Kathryn Ritchie, Music Education

    Pendleton, S.C.
    Emily Moline, Computer Information Systems; Jahanna Schwab, English; Caitlin Yasika, Early Childhood Education

    Phoenix, Ariz.
    Melanny Ramirez, Forensic Science

    Pickens, S.C.
    Victoria Bailey, Physical Education; Brett Brezeale, Math Education; Kiersten Burke, Exercise Science; Nicole Casey, Religion; Andy Cole, History; Hannah Dennis, Elementary Education; Abbey Dodgens, Elementary Education; Grace Farrow, Biology; Dawson Gilstrap, Business Administration; Rachel Hester, Mathematics; Leighanne Howard, Special Education; Eric McCollum, Early Childhood Education; Riley Nicholson, Elementary Education; Ara Singleton, Biology; Brandi Todd, Human Services

    Piedmont, S.C.
    Vivian Ewart, Music Education; Issac Ford, Business Administration; Meagan Sikes, Pre Medicine/ Dentistry; Ashly Sikes, Elementary Education; Belinda Storay, Business Administration; Dylan Tsirkas, Business Administration

    Pisgah Forest, N.C.
    Caroline Jelley, Media Communication

    Plainview, N.Y.
    Jen Golio, Criminal Justice

    Pleasant Prairie, Wisc.
    Sophia Anthony, General Studies

    Plum Branch, S.C.
    Margaret Wideman, Early Childhood and Family Studies

    Prosperity, S.C.
    Sydney Owens, Psychology

    Richmond, Va.
    SeQuoia Wingfield, Pre Medicine/Dentistry

    Roanoke, Va.
    Kaitlin Potter, Special Education;  Kristen Potter, Religion

    Rock Hill, S.C.
    Ashley Holbird, Early Childhood and Family Studies

    Rockledge, Fla.
    Addie Nugent, Exercise Science

    Roebuck, S.C.
    Brienna Leamon, Early Childhood and Family Studies

    Ruffin, S.C.
    Angela Walker, Early Childhood and Family Studies

    Saint Paul, Minn.
    Noah Rydberg, General Studies

    Salem, Va.
    Tabitha Beecher, Criminal Justice

    Salem, S.C.
    Andrew Overfelt, Exercise Science; Carlton Payne History; Josh Stokes, Business Administration; Hazel Tilson, Elementary Education

    Sanford, N.C.
    Elizabeth Sanger, Religion

    Seagrove, N.C.
    Jacob Clapp, Religion

    Seneca, S.C.
    Ty Abercrombie, Physical Education;  Miranda Alexander, English; Benjamin Arnold, History; Victoria Arnold, Religion; Brittany Bright, Early Childhood Education; Leesee Chastain, Environmental Studies; Ethan Ekback, Mathematics; Candace Holbrooks, Early Childhood Education; Marissa Johnson, Human Services; Brandon Kay, Business Administration; Britton Moss, Criminal Justice; Caelee Norris, Early Childhood and Family Studies; Grayson Schrader, Media Communication; Jessica Sparks, Biology; Waverly Speegle, Psychology; Christian Swindle, Exercise Science; Aspen Washington, Early Childhood and Family Studies; Katy Willis, English

    Shirley, N.Y.
    Ashley Melendez, Psychology

    Simpsonville, S.C.
    Jadin Beek, General Studies; Christian Boulton, Religion; Jocelyn Cosgrove, Business Administration; Lee Watts, Early Childhood Education

    Six Mile, S.C.
    Meredith Alexander, Early Childhood Education; Donna O'Shea, History; Carley Pace, Early Childhood Education; David Rosenberger, Psychology; Brady Seavey, Business Administration; Lawana Seigler, Early Childhood Education

    Snellville, Ga.
    Lydia Perry, Media Communication

    South Hill, Va.
    Emma Jo Wolfe, Pre Medicine/Dentistry

    Spartanburg, S.C.
    Shonquez Caldwell, Criminal Justice; Sharon Oglesby, Early Childhood and Family Studies

    St. Cloud, Fla.
    Kennedy Kish, Special Education

    Stafford, Va.
    Kelsie Smith, Business Administration

    Sterling Heights, Mich.
    Ian McLeod, Business Administration

    Strasburg, Va.
    Rebekah Sullivan, Religion

    Sugar Hill, Ga.
    Sierra Keck, Biology

    Summerville, S.C.
    Jessica Baker, Early Childhood and Family Studies; Melody DeLisa, Early Childhood and Family Studies; Abriana Pemberton, Psychology; Bethannie Perrine, Biology

    Swayzee, Ind.
    Sarah Wing, General Studies

    Sycamore, Ill.
    Kate Heegaard, General Studies

    Syracuse, N.Y.
    Jake Wicks, Religion

    Tallahassee, Fla.
    LJ Holmes, Media Communication

    Tamassee, S.C.
    Noel Davis, Elementary Education

    Taylors, S.C.
    Adriane Hammond, Human Services

    Thomasville, N.C.
    Caleb Bowen, Religion; Meghan Bowen, Elementary Education; Graham Simmons, Religion; Lleyton Storey, Religion

    Townville, S.C.
    Regan Davis, Elementary Education; Heaven Swann, Business Administration

    Travelers Rest, S.C.
    Alex Greene, Criminal Justice

    Valrico, Fla.
    Keyanna Williams, Criminal Justice

    Waldorf, Md.
    Alicia Brosco, Religion;  Joy Namyst, Non-Specified

    Walhalla, S.C.
    Kimberly Garcia, Music Education; Emily Garrett, Music; Ryan Grant, Recreation and Sport Management; Emily Herndon, Special Education; Stephanie Howell, History; Grace McGuffin, Business Administration; Josie Sanders, Early Childhood and Family Studies; Chandler Whittle, Business Administration

    Walterboro, S.C.
    Sam Calcutt, Biology

    Waterloo, S.C.
    Alex Miner, Non-Specified

    Waxhaw, N.C.
    TJ McEvilly, History

    West Union, S.C.
    Sabrina Bryant, Business Administration

    Westminster, S.C.
    Niki Mize, Human Services; Maygan Moore, Business Administration; Kelsey Ramey, Math Education; Mark Stevenson Pre Medicine/Dentistry

    Williamsburg, Va.
    Shei Boren, Special Education

    Williamsport, Pa.
    Libby Vogel, General Studies

    Williamston, S.C.
    Martine Moore, Early Childhood and Family Studies;  Alex Olson Exercise Science; Konner Palacios, Biology; Bryanna Pickens, Media Communication; Kari Sutton, Human Services;  Micah Williams, Media Communication

    Wilton, N.H.
    Nolan Steevens, Pre Medicine/Dentistry

    Winston-Salem, N.C.
    Lyssa Henry, English

    Woodruff, S.C.
    Caroline Chandler, Elementary Education

    York, S.C.
    Madeline Johnson, Human Services

     

    Brazil

    Manaus
    Gwendolyn Ensz, English

    Sao Paulo
    Julio Polesi, Psychology

     

    Canada

    Petersburg, Ontario
    Tatiana Tait, Psychology

     

     

    Costa Rica

    Desamparados
    Fabian Segreda, Computer Information Systems

     

    India

    Ludhiana
    Sarvesh Maria, Business Administration

    Southern Wesleyan University is a Christ-centered, student-focused learning community devoted to transforming lives by challenging students to be dedicated scholars and servant-leaders who impact the world for Christ. For details about degree programs, go online to swu.edu.

    Follow SWU:

    https://www.facebook.com/southernwesleyan/
    http://www.twitter.com/SWU_edu
    http://pinterest.com/swuedu/
    http://instagram.com/swu_edu