End of Year Giving

 

Warriors at heart. Your campus experience may only last a few years, but your connection to Southern Wesleyan can last a lifetime. Stay connected to SWU through events, publications, and social media.

Christian college students interact in Blue Hill Coffee, a student-run enterprise at SWU.

The faith-filled community at SWU is comprised of students, faculty and staff who are passionate about learning and growing, both inside and outside of the classroom.

Fall 2020 Dean’s List at Southern Wesleyan University

Fall 2020 Dean’s List at Southern Wesleyan University

    02.02.21 | Academics by Jared Trudel

    The following students earned a term GPA of 3.5 or higher on all work attempted (12 hours or more) during the fall 2020 semester, with no grade for any single course below a grade of B.

    The Southern Wesleyan University dean’s list includes:

    In Alabama

    Fairhope
    Mae McDuff, General Studies

    Northport
    Kyra Hood, Psychology

    In Arizona

    Phoenix
    Melanny Ramirez, Forensic Science

    In California

    Huntington Beach
    Madison Woolbert, Criminal Justice

    In Florida

    Archer
    Haley Bertie, Pre-Medicine/Dentistry

    Bradenton
    Peter Kovats, Computer Information Systems; Lydia Kovats, English

    Cocoa
    Adela Nugent, Exercise Science

    Coconut Creek
    Emily Ellis, Early Childhood & Family Studies

    Davenport
    Fackety Occil, Computer Information Systems

    Dunedin
    Noah Meadows, Pre-Medicine/Dentistry

    Inverness
    Parker Pillsbury, Business Administration

    Lakeland
    Enzo Marcheschi, Business Administration

    Land O Lakes
    Ludcheel Colas, Pre-Medicine/Dentistry

    Lecanto
    Delaney Byers, Media Communication

    Longwood
    Zachary Huebner, Business Administration

    Palm Coast
    Jesse Dalton, Exercise Science

    Saint Augustine
    Katherine McDaniel, Pre-Medicine/Dentistry

    Saint Johns
    Isabel Matos, Media Communication

    Tampa
    Lauryn Tate, Business Administration

    Valrico
    Keyanna Williams, Criminal Justice

    In Georgia

    Buford
    Ashley Allen, Business Administration

    Cumming
    Stacie Peterson, Human Services

    Fayetteville
    Katherine Wiggins, Early Childhood Education

    Greensboro
    Michelle Miles, Psychology

    Helen
    Charles Bennett, Business Administration

    Homer
    Caden Cotton, Pre-Medicine/Dentistry

    Martin
    Rebekah Mize, Human Services

    Snellville
    Lydia Perry, Media Communication

    Sugar Hill
    Sierra Keck, Biology

    Toccoa
    Joshua Henshaw, Business Administration

    Townsend
    Casey Rearley, Business Administration

    In Iowa

    Marshalltown
    Ruth Boland, Early Childhood & Family Studies

    In Illinois

    Naperville
    Mallory Butler, Forensic Science

    In Indiana

    Columbus
    Peyton Shelton, Exercise Science

    Marion
    Kennedy Peters, Special Education

    In Kentucky

    Crestwood
    Kali Letcher, Elementary Education

    Hindman
    Miranda McIntyre, General Studies

    Wilmore
    Anastasia Jacobs, General Studies

    In Massachusetts

    Needham
    Sarah Dean, General Studies

    In Maryland

    Waldorf
    Alicia Brosco, Religion

    In Michigan

    Grand Rapids
    Isabel Post, General Studies

    Hudsonville
    Alayna VanderStel, General Studies

    Sterling Heights
    Ian McLeod, Business Administration; Kaela McLeod, Forensic Science

    In Mississippi

    Waynesboro
    Lydia Clanton, Exercise Science

    In North Carolina

    Apex
    Severin Anfindsen, Business Administration

    Asheboro
    Shelby Keye, Elementary Education

    Brevard
    Tristen Berry, Non-Specified

    Bryson City
    Hannah Touzel, Business Administration

    Clayton
    Taylor Hanzel, Media Communication

    Greenville
    Carter Rains, Religion

    High Point
    Emily Matherlee, Criminal Justice; Isaac Radonavitch, Religion

    Kings Mountain
    Kalie Brown, Non-Specified

    Lexington
    Anne Lane, Pre-Medicine/Dentistry; Richard Tysinger, Religion

    Matthews
    Tyler McEvilly, History

    Mooresville
    Natalie White, Biology

    Morganton
    Alaina Uren, Elementary Education

    Pisgah Forest
    Caroline Jelley, Media Communication

    Seagrove
    Jacob Clapp, Religion

    Thomasville
    Graham Simmons, Religion

    Wake Forest
    Kailey Demorest, Elementary Education

    In New Hampshire

    Wilton
    Nolan Steevens, Pre-Medicine/Dentistry

    In New Jersey

    Denville
    Jon-Luke Rodriguez, Recreation & Sport Management

    Manasquan
    Brendan Hagerty, Recreation & Sport Management

    In New York

    Churchville
    Elizabeth Bovee, Business Administration

    Holbrook
    Jennifer Golio, Criminal Justice

    Long Lake
    Emma Gocke, History

    In Ohio

    Canfield
    Kelly Shannon, Business Administration

    Mansfield
    Hannah Selden, Psychology

    Medina
    Caleb Whiting, General Studies

    In Pennsylvania

    Birdsboro
    Matthew Hoffman, General Studies

    Doylestown
    Julia Michael, General Studies

    Leola
    Kira Gunderson, General Studies

    Mount Joy
    Mackenzie Baughman, General Studies

    Wyalusing
    Kemuel Laudermilch, Business Administration; Kyrie Laudermilch, English; Blessing Laudermilch, Media Communication

    In South Carolina

    Abbeville
    Walter Wilson, Religion

    Aiken
    Kira Bacon, Psychology; Rachel Larson, Business Administration; Donald Ludwick, Pre-Medicine/Dentistry

    Anderson
    Danny Aderhold, Business Administration; Bess Athens, Business Administration; Kensley Bailey, Exercise Science; Cody Boynton, Business Administration; Taylor Broadwell, Biology; Joshua Cutlip, Business Administration; Alison Dickson, Early Childhood Education; Marcus Eisen, Business Administration; Taylor Griggs, Early Childhood & Family Studies; Madison Janke, Psychology; Olivia Johnson, Secondary Social Studies; Miranda Kelly, Elementary Education; Liza Kravchuk, Chemistry; Caroline Lamb, Recreation & Sport Management; Ashley Latham, Mathematics; Halee Morrison, Media Communication; Megan New, Religion; Thomas Robinson, History; Fatimah Sanford, Business Administration; Jacob Smith, Recreation & Sport Management; Jesus Sosa, Business Administration; Madison Wurst, Exercise Science

    Bamberg
    Nyeshia Crosby, Early Childhood Education; Nytashia Crosby, Chemistry

    Batesburg
    Amanda Hull, Early Childhood & Family Studies

    Beaufort
    Mia Debardelaben, Criminal Justice

    Beech Island
    Robert Gilbert, Music; Christopher Gilbert, Music; Lonesha Lee, Psychology

    Belton
    Dallace Graham, Early Childhood Education; James Wagher , Media Communication

    Belvedere
    Meghan Harrison, Biology

    Bluffton
    Madison Lewellen, Psychology; Kaylia McIntyre, Business Administration; Gabriela Sutay, Biology

    Boiling Springs
    Caroline Reese, Recreation & Sport Management

    Central
    Lydia Andrew, Religion; Abbey Bolick, Early Childhood & Family Studies; Abigail Brahm, Pre-Medicine/Dentistry; Emma Collins, Recreation & Sport Management; Allycia Griebno, Psychology; Haley Martin, Biology; Lenae Mays, Psychology; Sabrina McCarter, Biology; Maria Ramos, Early Childhood Education; Julia Reeves, Media Communication; Makayla Sexton, Business Administration; Janice Stephens, Business Administration; Rebecca Tankersley, Business Administration; David Wagner, Computer Information Systems; Andrew Watson, Business Administration; Hannah Wiggins, Psychology; Hannah Wilson, Early Childhood & Family Studies

    Chapin
    Lillian Elmore, Biology

    Charleston
    Addison Burch, Criminal Justice

    Chester
    Amber Bass, Exercise Science

    Clemson
    Carrie Barton, Media Communication; Michael Hammel, Non-Specified; Adrienne O'Brien, Biology; Kirsten Rouse, Religion; Taylor Rouse, Computer Information Systems; Benjamin Wyant, Media Communication

    Columbia
    Justin Hart, Elementary Education; Tierra Johnson, Physical Education

    Conway
    Emily McNair, Pre-Medicine/Dentistry

    Cowpens
    A'Miracle Scott, Recreation & Sport Management

    Donalds
    Delanie Laudenbacher, Elementary Education

    Easley
    Devyn Bond, Business Administration; Laura Bradshaw, Business Administration; Isaac Clary, Business Administration; Katelyn Dailey, Early Childhood Education; Carson Edwards, Religion; Samuel Greene, Secondary Social Studies; Brandi Guthke, Business Administration; Abigail Harbin, Media Communication; Elicia Hughes, Elementary Education; Shavonne Hunt, Biology; Tonia Massey, Business Administration; Stacie Mazell, Business Administration; Sarah Page, Pre-Medicine/Dentistry; Katelyn Perry, Early Childhood Education; Cassidy Pittman, Elementary Education; Megan Pliauplis, Music Education; Emily Pliauplis, Special Education; Eric Shelton, Religion; Josephine Smith, Biology; Wesley Tolleson, Computer Information Systems; Matthew Turner, Exercise Science; Thomas Vollmar, Criminal Justice; Alexa Yoder, Business Administration; Myka Young, Religion

    Elgin
    Tamera Ervin, Human Services

    Florence
    Joanna Nikolakakos, Forensic Science

    Graniteville
    Briannah Woodhams, Forensic Science

    Greenville
    Michaela Addessi, Psychology; Lyndsie Cummings, Exercise Science; Sydney Davis, Business Administration; Kristine Fruin, Business Administration; Hunter Garlington, Physical Education; Jennifer Glasgow, Social Science; MacKenzie McCray, Human Services; Zachary O'Malley, Computer Information Systems; Chanae Odumodu, Business Administration; Elise Reichard, Biology; Samuel Sharp, General Studies; Asher Smith, General Studies; Isaac Tassie, Recreation & Sport Management; Sara Youngblood, Business Administration

    Greenwood
    Colby Callaway, Religion; Emily Corriher, Pre-Medicine/Dentistry; Haley McLaughlin, Biology;
    Molly Wanning, Recreation & Sport Management

    Greer
    Dylan McDonagh, Business Administration

    Heath Springs
    Riley Blackmon, Psychology

    Honea Path
    Alyssah Whitfield, Forensic Science

    Inman
    Seth Caldwell, Business Administration; Haylee Ellis, Business Administration; Clayton Lancaster, Business Administration; Tyler Rogers, Psychology

    Iva
    Julia Fielding, Business Administration; Axel Sawyer, Early Childhood Education; Lauren West, Business Administration

    Jackson
    Leonard Hughes, Media Communication

    Lancaster
    Audrey Rochester, Social Science; Gregory Sutton, Business Administration

    Lexington
    Giorgi Lamb, Physical Education; Jacob Wisniewski, Biology

    Liberty
    Ashley Ellenburg, Elementary Education; Tonia Ford, Early Childhood & Family Studies; Rebecca Freeze, Business Administration; Casey Frock, History; Abbigale Frock, Business Administration; Allison Holladay, Special Education; Jacob Jackson, Business Administration; Kali Kalchthaler, Elementary Education; Jordan Kirk, Criminal Justice; Courtney Lee, Early Childhood & Family Studies; Mahmad Noah, Computer Information Systems; Hannah Stewart, Criminal Justice; Savannah Wade, Elementary Education

    Loris
    Colby Gerald, Music Education

    Lugoff
    Sara Campbell, Business Administration

    Manning
    Marion Johnson, Business Administration

    Mauldin
    Ronald Holsey, Business Administration; Kristen Odom, Criminal Justice

    Mount Pleasant
    Brian Roach, Media Communication

    Myrtle Beach
    Oluwaseun Olatunji, Business Administration; Amy Pfefferkorn, Business Administration

    Nichols
    Rebecca Williamson, Elementary Education; Steele Willoughby, Biology

    Norris
    Anna Pilgrim, Chemistry; Josiah Roper, Forensic Science

    North Augusta
    Laura Hobbs, Early Childhood & Family Studies; Brandon Smith, Biology

    Orangeburg
    Andrea Green, Business Administration

    Pelzer
    Logan Impson, Business Administration; Kathryn Ritchie, Music Education

    Pendleton
    Madelyn Dale, Psychology

    Pickens
    Kyle Clardy, Media Communication; Gavin Cunningham, Music Education; Hannah Dennis, Elementary Education; Andrew Dennis, Computer Information Systems; Tabitha Dies, Human Services; Abigail Dodgens, Elementary Education; Brian-Reid Doty, Computer Information Systems; Grace Farrow, Biology; William Finley, Elementary Education; Klara George, Elementary Education; Rachel Hester, Mathematics; Leighanne Howard, Special Education; Victoria Hudson, Early Childhood Education; Hayden Hughes, Psychology; Miriam Ross, Psychology; Skye Schade, Business Administration; Aradaryn Singleton, Biology; Jesse Soles, Media Communication

    Piedmont
    Vivian Ewart, Music Education; Isaac Ford, Business Administration; Joshua Price, Business Administration; Mary Sikes, Elementary Education; Panayioti Tsirkas, Business Administration

    Prosperity
    Sydney Owens, Media Communication

    Rock Hill
    Joshua Amerson, Music; Todd Sims, Religion

    Salem
    Hannah Hall, Biology; Carlton Payne, History

    Seneca
    Abby Adair, Mathematics; Victoria Arnold, Religion; Benjamin Arnold, History; Ashley Blackmon, Business Administration; Brittany Bright, Early Childhood & Family Studies; Dar'ia Chastain, Environmental Studies; August Farmer, Media Communication; Anna Genzer, Early Childhood & Family Studies; Roger Kay, Business Administration; Olivia Keaton, Media Communication; Timothy Kelley, Music Education; Taylor Lee, Psychology; Britton Moss, Criminal Justice; Grayson Schrader, Media Communication; Emily Tannery, Special Education; Aspen Washington, Early Childhood & Family Studies

    Simpsonville
    Jadin Beek, Psychology; Christian Boulton, Religion; Jocelyn Cosgrove, Business Administration; Alexis Cummins, Psychology; Camille Cunningham, Business Administration; Skylar Ford, General Studies; Robert Marsh, Business Administration; Haley Morgan, Elementary Education; Paige Peterson, Business Administration; Sarah Stone, Exercise Science; Lee Watts, Early Childhood Education; Katelin Wilson, Business Administration

    Six Mile
    Meredith Alexander, Early Childhood Education; Savanah Fox, Early Childhood Education;
    Donna O'Shea, History; David Rosenberger, Psychology; Lawana Seigler, Early Childhood Education; David Stephens, English

    Summerville
    Dylan Johns, Business Administration; Bethannie Perrine, Biology

    Taylors
    Adam McCloud, Human Services; Emily McCreery, Psychology

    Townville
    Riley Young, Biology

    Travelers Rest
    Marcus Greene, Criminal Justice

    Trenton
    Samantha Benner, Pre-Medicine/Dentistry

    Walhalla
    Jennifer Arenas, Business Administration; Mary Gibson, Elementary Education; Ryan Grant, Recreation & Sport Management; Emily Herndon, Special Education; Keisha Chesney Holcombe, Elementary Education; Sara Howell, Early Childhood Education; Grace McGuffin, Business Administration; Anthony Reno, Business Administration; Josie Sanders, Early Childhood & Family Studies; Joshua Stokes, Business Administration; Chandler Whittle, Business Administration

    Walterboro
    Samantha Calcutt, Biology

    West Union
    Claire Alexander, Early Childhood Education

    Westminster
    Precious Black, Psychology; Candice Hawkins, Music Education; Jordan Jones, Early Childhood Education; Ellen Stancil, Elementary Education

    Whitmire
    Mark Stevenson, Pre-Medicine/Dentistry

    Williamston
    Dylan Carter, Chemistry; Caden DeFronzo, Business Administration; Caroline Ellison, Special Education; Addilyn Johnson, Pre-Medicine/Dentistry; Martine Moore, Early Childhood & Family Studies; Bryanna Pickens, Pre-Medicine/Dentistry; Lydia Scroggs, Early Childhood & Family Studies; Ashley Sexton, Business Administration; Kari Sutton, Human Services; Ashley Thomas, Human Services; Micah Williams, Media Communication

    In Tennessee

    Knoxville
    Teia Carter, Human Services

    In Texas

    Belton
    Anna Gay, General Studies

    Dallas
    Tyler Tapken, General Studies

    In Virginia

    Christiansburg
    Makayla Carr, Media Communication; Barry Van Steenburg, Religion

    Gretna
    Stephanie Midkiff, General Studies

    Richmond
    SeQuoia Wingfield, Pre-Medicine/Dentistry

    Roanoke
    Kristen Potter, Religion; Kaitlin Potter, Special Education

    Salem
    Tabitha Beecher, Criminal Justice

    South Hill
    Emmaline Wolfe, Pre-Medicine/Dentistry

    Springfield
    Nahom Daniel, Computer Information Systems

    Strasburg
    Rebekah Sullivan, Religion

    Suffolk
    Ethan Griffin, Criminal Justice

    In Washington

    Longview
    Ella Millikan, Human Services

    In Wisconsin

    Minong
    Gabrielle Kidder, Pre-Medicine/Dentistry

    In West Virginia

    Nimitz
    Caleb Okes, Non-Specified

    International

    In Canada

    Petersburg, Ontario
    Tatiana Tait, Psychology

    Riverview, New Brunswick
    Emily Hoyt, Religion

    In Costa Rico

    Desamparados
    Fabian Segreda, Computer Information Systems

    In India

    Bhubaneswar
    Ameek Batth, English

    In Mexico

    Cuautitlan Izcalli
    Noemi Aguirre, Media Communication

    In Zimbabwe

    Bulawayo
    Ashley Dube, Exercise Science

     

    Southern Wesleyan University is a Christ-centered, student-focused learning community devoted to transforming lives by challenging students to be dedicated scholars and servant-leaders who impact the world for Christ. For details about degree programs, go online to swu.edu.

    Follow SWU:

    https://www.facebook.com/southernwesleyan/
    http://www.twitter.com/SWU_edu
    https://www.linkedin.com/school/southern-wesleyan-university/
    http://instagram.com/swu_edu