Alert!Clayton Street is getting a facelift as the main entrance to campus is being enhanced off of Highway 93. Please utilize Wesleyan Drive to access the campus if Clayton is closed:Campus Map

Christian college students interact in Blue Hill Coffee, a student-run enterprise at SWU.

The faith-filled community at SWU is comprised of students, faculty and staff who are passionate about learning and growing, both inside and outside of the classroom.

Warriors at heart. Your campus experience may only last a few years, but your connection to Southern Wesleyan can last a lifetime. Stay connected to SWU through events, publications, and social media.

SWU provides a Christian college environment for fine arts engagement opportunities.

Whether you come for a campus visit, fine arts program, or athletic event, SWU seeks to provide educational and cultural opportunities not just to our campus community but to the greater community around us.

Spring 2019 Dean’s List

Spring 2019 Dean’s List

    07.16.19 | Academics Awards and recognitions

    The following students earned a term GPA of 3.5 or higher on all work attempted (12 hours or more) during the spring 2019 semester, with no grade for any single course below a grade of B.

    The Southern Wesleyan University dean’s list includes:

    Acworth, Ga.
    Kristi Cooper, Recreation and Sport Management

    Aiken, S.C.
    Preston Jones, Special Education; DJ Ludwick, Pre Medicine/Dentistry

    Anderson, S.C.
    Taylor Broadwell, Biology; Jose Carrasco, Music; Josh Cutlip, Business Administration; Alison Dickson, Early Childhood Education; Dynestee Fields, English; Tyler Fuller, Media Communication; Taylor Griggs, Early Childhood and Family Studies; Madison Janke, Psychology; Olivia Johnson, Secondary Social Studies; Grace Keay, Business Administration; Liza Kravchuk, Chemistry; Ashley Latham, Mathematics; Mitchell Morgan, Physical Education; Thomas Robinson, Elementary Education; Lacey Schmidt, Elementary Education; Hannah Shilhanek, Early Childhood Education; Jacob Smith, Recreation and Sport Management; John Starks, Criminal Justice; Jake Wiles, History

    Apex N.C.
    Seve Anfindsen, Business Administration

    Asheboro N.C.
    Landon Davis, Religion

    Ashland, Ohio
    Maddy Lessig, General Studies

    Athens, Ga.
    Peter Yoon, Religion

    Aurora, Ill.
    Iva Krstevska, Business Administration

    Belton, S.C.
    Brandon Gambrell, Elementary Education; Dallace Graham, Early Childhood Education; James Wagher, Media Communication

    Belvedere, S.C.
    Erin Harrison, Criminal Justice; Meghan Harrison, Biology

    Belvidere, N.C.
    Kayla Parks, Biology Education

    Bennettsville, S.C.
    Trevor Miles, Criminal Justice

    Big Flats, N.Y.
    Megan Pickering, Human Services

    Bluffton, S.C.
    Madison Lewellen, Psychology; Kaylia McIntyre, Business Administration

    Boiling Springs, S.C.
    Ryan Forringer, Chemistry

    Bonneau, S.C.
    Vicki Blankenship, Business Administration

    Bradenton, Fla.
    Peter Kovats, Computer Information Systems

    Brooksville, Fla.
    Caitlynn Nixon, Religion

    Buford, Ga.
    AJ Santiago-Rios, Criminal Justice

    Camden, S.C.
    Brynna Chestnut, Psychology

    Canfield, Ohio
    Kelly Shannon, Business Administration

    Central, S.C.
    Lydia Andrew, Religion; Cody Bolick, Recreation and Sport Management; Houston Childress, Environmental Studies; Kaitlyn Fox, Media Communication; Allycia Griebno, Psychology; Alyssa Harding, Psychology; Anna Martin, Early Childhood Education; Haley Martin, Biology; Justyn Martin, Computer Information Systems; Breanne Owensby, Computer Information Systems; Kierra Pierre, Human Services; Brandy Pilgrim, Business Administration; Chandler Ragsdale, Religion; Sarah Reeves, Elementary Education; Ben Rosenberger, Religion; Madison Ryza, Human Services; Helen Schweiger, Psychology; Marshall Tankersley, History; David Wagner, Computer Information Systems; Hannah Wiggins, Psychology; Emma Williams, Elementary Education; Hannah Wilson, Early Childhood and Family Studies

    Chapin, S.C.
    Smiley Campbell, General Studies; Lillian Elmore, Chemistry

    Charleston, S.C.
    Addie Burch, Criminal Justice; Lexi Thompson, Physical Education

    Churchville, N.Y.
    Betsy Bovee, Business Administration

    Clemson, S.C.
    Derrik Cook, Elementary Education; Raney Kelley, Psychology; Mackenzie Leach, Criminal Justice; Dylan Loudermilk, Business Administration; Paige Rouse, Religion; Kit Schleifer, Psychology; Ben Wyant, Media Communication

    Clinton, S.C.
    Austin Satterfield, Business Administration

    College Station, Tex.
    Izzy Martinez, Business Administration

    Colorado Springs, Colo.
    Sawyer Price, Media Communication

    Columbia, S.C.
    DJ Dobson, Psychology; TJ House, Recreation and Sport Management; Sye Watson, Recreation and Sport Management

    Columbus, Ind.
    Peyton Shelton, Exercise Science

    Corbin City, N.J.
    Patience Weaver, General Studies

    Crossville, Tenn.
    Diego Poore, Recreation and Sport Management

    Donalds, S.C.
    Delanie Laudenbacher, Elementary Education

    Dumfries, Va.
    Keyanna Williams, Criminal Justice

    Easley, S.C.
    Josh Bowers, Business Administration; Laura Bradshaw, Business Administration; Daniel Byrd, History; Tyler Case, Business Administration; Isaac Clary, Business Administration; Emma Collins, Recreation and Sport Management; Missy Craven, Human Services; Katie Dailey, Early Childhood Education; Jenny Davis, Religion; Samuel Greene, Secondary Social Studies; Claudia Hughes, Business Administration; Elicia Hughes, Elementary Education; Sarah Beth Markley, Special Education; Julia Grace Mc Kenzie, Biology; Nikki Norris, Early Childhood and Family Studies; Eli Owen, Criminal Justice; Cassidy Pittman, Elementary Education; Megan Pliauplis, Music Education; Brandon Richeson, Business Administration; Kathryn Ritchie, Music Education; Mariah Royce, Business Administration; Jarod Seder, Business Administration; Eli Vollmar, Criminal Justice; Emily Wohlever, Special Education

    Edmond, Okla.
    Emily Floyd, Biology

    Elgin, S.C.
    Tamera Ervin, Human Services

    Etowah, N.C.
    Christopher Keay, Media Communication; Ian Keay, Applied Computer Science

    Eustis, Fla.
    Tyler Parry, Criminal Justice

    Fayetteville, Ga.
    Katherine Wiggins, Early Childhood Education

    Fort Mill, S.C.
    Andrew Weaver, Computer Information Systems

    Gainesville, Ga.
    Micah Otto, Music Education

    Graniteville, S.C.
    Bri Woodhams, Forensic Science

    Greensboro, Ga.
    Michelle Miles, Psychology

    Greenville, S.C.
    Kennedy Lowrance, Elementary Education; Jeniffer Moreno-Ortiz, Human Services; Adriana Reichard, General Studies; William Shepherd, Religion

    Greenwood, S.C.
    Colby Callaway, Religion; Emily Corriher, Pre Medicine/Dentistry; Haley McLaughlin, Biology

    Greer, S.C.
    Mary Kate Richardson, Early Childhood and Family Studies

    Heath Springs, S.C.
    Riley Blackmon, Psychology

    Hertford, N.C.
    Katherine Spaugh, Business Administration

    Hickory, N.C.
    Ashley Cross, Special Education; Briggs Shealy, General Studies

    High Point, N.C.
    Ben Baker, Computer Information Systems

    Hollywood, Fla.
    Hannah Selden, Psychology

    Honea Path, S.C.
    Emily Estes, Business Administration; Anne-Marie Martin, Business Administration

    Huntington, W.V.
    Ainsley Pruitt, Human Services

    Indian Trail, N.C.
    Johnny Bogert, Business Administration

    Inman, S.C.
    Clayton Lancaster, Business Administration

    Iva, S.C.
    Shelby King, Human Services; Axel Sawyer, Early Childhood Education

    Jacksonville, Fla.
    Kayla Achenbach, Criminal Justice

    Joppa, Md.
    Tricia Sands, Psychology

    Kannapolis, N.C.
    Becca Reese, English; Zach Wheeler, Religion

    Kernersville, N.C.
    Brandon Bower, Religion

    Keymar, Md.
    Isobel Tate, Human Services

    Kissimmee, Fla.
    Fackety Occil, Computer Information Systems

    La Plata, Md.
    Joya Lewis, English

    Ladson, S.C.
    Noah Morgan, General Studies

    Laurens, S.C.
    Makaila Irby, Early Childhood Education

    Lecanto, Fla.
    Delaney Byers, Media Communication

    Lexington, N.C.
    Lexi Darling, Religion

    Lexington, S.C.
    Ben Lewis, Criminal Justice; Jake Wisniewski, Biology

    Liberty, S.C.
    Tori Costner, Elementary Education; Samantha Galloway, Biology; Kali Kalchthaler, Elementary Education; Monica Keever, Biology; Ashton Langston, Music Education; Chris Lycett, Business Administration; Maegan Pilgrim, Early Childhood and Family Studies; Madison Ramey, Social Science; Courtney Ray, Early Childhood and Family Studies; Billie Sands, Human Services;  Chad Stewart, Business Administration; Kelley Swords, Early Childhood and Family Studies

    Longwood, Fla.
    Zachary Huebner, Business Administration

    Lugoff, S.C.
    Audrey Rochester, Social Science

    Macon, Ga.
    Katybeth Rentz, Recreation and Sport Management

    Marietta, Ga.
    Skylar Julian, Recreation and Sport Management; Mycheri Onwuzuruike, Chemistry

    Matthews, N.C.
    Emily Anderson, Business Administration

    Mentone, Ala.
    Breanna Blalock, General Studies

    Milton, W.V.
    Noah Mullens, Business Administration

    Moncks Corner, S.C.
    Malachi Beck, Biology

    Moore, S.C.
    Meghan Bible, Criminal Justice; Jacob Cashour, Biology

    Morganton, N.C.
    Alaina Uren, Elementary Education

    Mt Airy, Ga.
    Jarred Jones, Pre Medicine/Dentistry

    Mullens, W.V.
    Jacob Harris, Religion

    Myrtle Beach, S.C.
    Joseph Olatunji, Business Administration; Amy Pfefferkorn, Business Administration; Brandon Trimby, Business Administration

    Neeses, S.C.
    Zach Ehrhardt, Biology

    Nichols, S.C.
    Steele Willoughby, Pre Medicine/Dentistry

    Ninety Six, S.C.
    Amber Belk, Early Childhood Education; Becca White, Recreation and Sport Management

    Norris, S.C.
    Josiah Roper, Forensic Science

    North Charleston, S.C.
    Kali Berrigan, Exercise Science

    Orlando, Fla.
    Lyric King, Human Services

    Pawleys Island, S.C.
    Alexa Bombich, Forensic Science

    Pelzer, S.C.
    Avery Jenkins, Criminal Justice

    Pendleton, S.C.
    Rhianna Elrod, Non-Specified; Dustin Jones, Biology; Jahanna Schwab, English; Jackson Whitfield, Elementary Education; Caitlin Yasika, Early Childhood Education

    Pickens, S.C.
    Nicole Casey, Religion; Grace Chen, Music; Andy Cole, History; Hannah Dennis, Elementary Education; Cullen Finley, Elementary Education; Peyton Haney, Business Administration;  Davis Hendricks, Biology; Rachel Hester, Mathematics; Leighanne Howard, Special Education; Ahmed Kobach, Computer Information Systems; Eric McCollum, Early Childhood Education; Riley Nicholson, Elementary Education; Hayden Peters, Psychology; Miriam Ross, Psychology;  Emily Service, Religion; Laura Wells, Early Childhood Education; Savannah Youngblood, Business Administration

    Piedmont, S.C.
    Vivian Ewart, Music Education; Issac Ford, Business Administration; Annika Jones, Business Administration

    Plainview, N.Y.
    Jen Golio, Criminal Justice

    Pompano Beach, Fla.
    Romanov Jean, Criminal Justice

    Port Alsworth, Alaska
    Aeryn Zimmerman, General Studies

    Reidsville, N.C.
    Maggie Boyd, Elementary Education

    Richmond, Va.
    Matt Morgan, Biology

    Ridgeville, S.C.
    Walt Jankov, Business Administration; Hayley Singletary, Business Administration

    Roanoke, Va.
    Kristen Potter, Religion

    Rock Hill, S.C.
    Denisha Hall, Exercise Science; Alex Kurtz, Biology; Todd Sims, Religion

    Safety Harbor, Fla.
    Maggie Rice, Media Communication

    Salem, S.C. 
    Carlton Payne, History; Josh Stokes, Business Administration; Hazel Tilson, Elementary Education

    Salem, Va.
    Tabitha Beecher, Criminal Justice

    Sanford, N.C.
    Elizabeth Sanger, Religion

    Seaford, Del.
    Abigail Johnson, General Studies

    Seagrove, N.C.
    Jacob Clapp, Religion

    Seneca, S.C.
    Miranda Alexander, English; Benjamin Arnold, History; Leesee Chastain, Environmental Studies; Ethan Ekback, Mathematics; Kierra Gilbert, Media Communication; Candace Holbrooks, Early Childhood Education; Marissa Johnson, Human Services; Jamie McCurley, Early Childhood and Family Studies; Amanda Platz, English; Braden Price, Computer Information Systems; Grayson Schrader, Media Communication; Jessica Sparks, Biology;  Waverly Speegle, Psychology; Emily Tannery, Special Education; Aspen Washington, Early Childhood and Family Studies; Katy Willis, English

    Simpsonville, S.C.
    Jocelyn Cosgrove, Non-Specified; Mary Ruth Goodbar, Early Childhood Education

    Six Mile, S.C.
    Allison Fox, Early Childhood Education; Jordan Kirk, Criminal Justice; Ben Lane, Business Administration; Donna O'Shea, History; Carley Pace, Early Childhood Education; David Rosenberger, Psychology; Lawana Seigler, Early Childhood Education

    Slater, S.C.
    Hali Wyatt, General Studies

    Snellville, Ga.
    Lydia Perry, Media Communication

    Spartanburg, S.C.
    Shonquez Caldwell, Criminal Justice; Matt Summey, Human Services

    St. Cloud, Fla.
    Kennedy Kish, Special Education

    Stafford, Va.
    Kelsie Smith, Business Administration

    Starr, S.C.
    Landon Hewell, Pre Medicine/Dentistry

    Sugar Hill, Ga.
    Sierra Keck, Biology

    Summerville, S.C.
    Melody DeLisa, Early Childhood and Family Studies; Annette McKinney, Human Services; Abriana Pemberton, Psychology; Bernie Williams, Business Administration

    Syracuse, N.Y.
    Jake Wicks, Religion

    Tamassee, S.C.
    Noel Davis, Elementary Education

    Taylors, S.C.
    Katie Griffith, General Studies; Caroline Therrell, History

    Thomasville, N.C.
    Meghan Bowen, Elementary Education; Graham Simmons, Religion

    Toccoa, Ga.
    Kole Rogers, Exercise Science

    Toms Brook, Va.
    Rebekah Sullivan, Religion

    Townville, S.C.
    Regan Davis, Elementary Education; Kimberly Meredith, Special Education; Chris Payne, Early Childhood and Family Studies

    Travelers Rest, S.C.
    Alex Greene, Criminal Justice

    Walhalla, S.C.
    Kiernan Gordon, Physical Education; Sara Howell, Early Childhood Education; Bre Richardson, Recreation and Sport Management; Josie Sanders, Early Childhood and Family Studies; Brian Thommes, Business Administration

    Walterboro, S.C.
    Sam Calcutt, Biology

    Waynesboro, Miss.
    Lydia Clanton, Exercise Science

    Westminster, S.C.
    Bowen Brock, Pre Medicine/Dentistry;  Maygan Moore, Business Administration; Madison Prater, Biology; Britton Taylor, Criminal Justice

    Whitmire, S.C.
    Mark Stevenson, Pre Medicine/Dentistry

    Williamsburg, Va.
    Shei Boren, Special Education

    Williamston, S.C.
    Brooke Davis, Early Childhood and Family Studies; Jake Ford, Computer Information Systems; Chasity Graham, Elementary Education; Martine Moore, Early Childhood and Family Studies; Skylar Taylor, Business Administration; Micah Williams, Media Communication

    Wilton, N.H.
    Nolan Steevens, Pre Medicine/Dentistry

    Winston-Salem, N.C.
    Courtney Freeman, Psychology

    Woodhaven, Mich.
    Jared Banks, General Studies

    Woodruff, S.C.
    Caroline Chandler, Elementary Education

    York, S.C.
    Madeline Johnson, Human Services; Jordan Leigh McDaniel, Psychology

     

    Bahamas

    Nassau
    Jhon Mareus, Business Administration

     

    Canada

    Moncton, New Brunswick
    Emily Hoyt, Religion

    Brantford, Ontario
    Eric Shea, Business Administration

    Mississauga, Ontario
    Quinton Bent, English

    Petersburg, Ontario
    Tatiana Tait, Psychology

     

    Germany
    Hamburg
    Leonard Sanders, Business Administration 

     

    Great Britain
    Marshall Ball, Business Administration

     

    India
    Ludhiana
    Sarvesh Maria, Business Administration